Wiele krajów dąży do tego, by gospodarka była coraz mniej emisyjna, czyli mniej szkodliwa dla środowiska i bardziej zrównoważona. Nie inaczej jest w naszym kraju, gdzie wielką szansę można upatrywać w zielonym wodorze. Nie ma w tych słowach żadnej przesady, gdyż Polska należy do jednego z największych na świecie producentów wodoru. Jak więc można go wykorzystać z korzyścią dla każdego z nas? Odpowiedzią są Doliny Wodorowe w Polsce. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.
O wodorze w kontekście dekarbonizacji światowej gospodarki mówi się w ostatnich latach coraz częściej. Wynika to z tego, że wodór to wręcz perfekcyjny nośnik i magazyn energii. Dzięki czemu jeszcze lepiej i sprawniej można korzystać z odnawialnych źródeł energii. Nieprzypadkowo wiele krajów widzi duże szanse w gospodarce wodorowej. Zwłaszcza że usprawnia ona działania związane z celami wyznaczonymi przez Komisję Europejską i Porozumienia Paryskie. W konsekwencji strategie wodorowe niektórych państw są skrupulatnie opracowywane, żeby uzyskiwać i dystrybuować ekologiczny wodór. Nie inaczej jest w Polsce, czego potwierdzeniem Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku. Jej głównym założeniem jest stworzenie pięciu tego rodzaju ekosystemów na terenie całego kraju. Określane są one jako Doliny Wodorowe.
Doliny Wodorowe to specjalne obszary, które obejmują różne regiony w Polsce, gdzie realizowane są projekty związane z zastosowaniem wodoru w różnych sektorach. Zgodnie z projektem Polskiej Strategii Wodorowej, planuje się utworzenie co najmniej pięciu takich Dolin. Każda z nich ma za zadanie stać się regionalnym centrum badań, doskonalenia oraz edukacji w zakresie technologii wodorowych.
W skali globalnej Europa przoduje pod tym względem, bo najwięcej Dolin jest w zachodnich, rozwiniętych krajach, jak Niemcy, Dania, Holandia, Francja, Włochy itd. Są obecne i w naszym kraju, i to już od 2019 roku. Stało się to podczas Polish Conference On Hydrogen Energy and Technology (PCHET 2019), gdy złożono podpisy pod deklaracją o powołaniu Pomorskiej Doliny Wodorowej. Odpowiedzialnych za ten ważny krok było kilka instytucji. Między innymi Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, Województwo Pomorskie czy Gmina Miasta Gdynia. Stworzenie Pomorskiej Doliny Wodorowej było pierwszą tego rodzaju inicjatywy. Następnie powstały inne tego rodzaju przedsięwzięcia – Podkarpacka Dolina Wodorowa w maju 2021 roku, Wielkopolska Dolina Wodorowa (lipiec 2021 r.), a następnie Dolnośląska i Mazowiecka Dolina Wodorowa. 31 stycznia 2022 r. została powołana Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa, inicjatywa, która ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego.
Obecnie w Polsce działa aż osiem projektów Dolin Wodorowych, pokrywając swoim zasięgiem niemalże cały obszar kraju. Pełnią one niezwykle ważną rolę w wykorzystaniu prywatnych środków na zielone inwestycje, w zgodzie z przepisami UE i ustaleniami Europejskiego Zielonego Ładu. O tym, czy mamy do czynienia z Doliną Wodorową decyduje 5 czynników. Zostały one wymienione przez Clean Hydrogen Partnership. To:
Podsumowując, widzimy, że Doliny Wodorowe są niezwykle ważną i obiecującą szansą dla rozwoju zrównoważonej gospodarki lokalnej i krajowej. Warto trzymać kciuki za powodzenie tych inicjatyw!
Odkryj, jak Centralna Dolina Wodorowa wpłynie na energetykę Polski!