Uroczystość powołania Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich odbędzie się w Kielcach 12 października 2023 roku o godzinie 16:00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Dolina powstaje na fundamentach Centralnego Klastra Wodorowego, który został zawiązany w lipcu 2022 roku z inicjatywy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA.


Utworzona Centralna Dolina Wodorowa swym obszarem geograficznym będzie obejmować województwa świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze oraz północne Podkarpacie. Deklarację woli dołączenia do Doliny złożyło ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całej Polski.


Gościem Honorowym wydarzenia będzie Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Celem Doliny jest stworzenie otwartego forum współpracy oraz integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych, a także optymalizacja procesów i kosztów na drodze rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

Zaplanowany został blok ekspercki w formule „rotujących” stołów. Moderowane panele dyskusyjne odbędą się tu między godz. 12:30 a 14:30 i dotyczyć będą tematów ściśle związanych z produkcją zielonego wodoru:

  1. Stolik 1. Wielkoskalowa produkcja wodoru – moderator: Jakub Kupecki, Dyrektor Instytutu Energetyki
  2. Stolik 2. Dekarbonizacja przemysłu – moderator: redaktor Michał Niewiadomski, Klub Energetyczny
  3. Stolik 3. Rola źródeł OZE w produkcji wodoru – moderator: Jakub Zarazik, Instytut Jagielloński
  4. Stolik 4. SMR a wodór – moderator: Sophie Macfarlane-Smith, Head of Customer Engagement Rolls-Royce SMR.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie część ekspozycyjna, w której swoje produkty zaprezentują m.in.:

– ENEA Połaniec

– Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA

– TOYOTA – samochód wodorowy Toyota Mirai

– AUTOSAN – autobus wodorowy

– ML SYSTEM – wysokowydajny elektrolizer wodorowy

– VOLVO

Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.

Zobacz również