Atrakcyjne położenie gminy Bodzentyn, bogactwo walorów środowiska przyrodniczego, piękne krajobrazy, jak również ciekawa historia miasteczka wyznaczyły kierunek rozwoju gminy w stronę turystyki, ekologii i rekreacji.

Miasto i Gmina Bodzentyn to niezwykle atrakcyjny turystycznie region w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Unikatowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, bogata historia, a także niepowtarzalna atmosfera, sprawiają, że jest to wyjątkowe i atrakcyjne miejsce wypoczynku dla każdego. Dla miłośników kultury ludowej poznawanie naszego lokalnego folkloru, w którym wciąż żywe są tradycje i obrzędowość, to niesamowita pełna przygód podróż w czasie. Różnorodny krajobraz w gminie Bodzentyn stwarza idealne warunki nie tylko do wycieczek pieszych i wędrówek po Łysogórach, ale również do uprawiania narciarstwa biegowego, zjazdowego, a także kolarstwa górskiego. To właśnie tutaj można schronić się w cieniu drzew, odkrywać tajemnice średniowiecznego zamku oraz przemierzać gołoborza, gdzie jak głosi legenda – kiedyś swoje sabaty odprawiały świętokrzyskie czarownice.


Dlaczego warto odwiedzić gminę Bodzentyn?

  • Nacieszysz oczy malowniczymi krajobrazami, łagodnymi falami pól uprawnych i górującymi nad miastem i gminą wzniesieniami, Góry Miejskiej i Psarskiej oraz szlakiem turystycznym prowadzącym przez Puszczę Jodłową do Świętej Katarzyny.
  • Odkryjesz skarby ukryte w bodzentyńskiej kolegiacie i rozbudzisz wyobraźnię widokiem zamkowych ruin.
  • Poznasz zabytkowy układ urbanistyczny Bodzentyna z wieloma jeszcze domami drewnianymi i murowanymi, które wciąż posiadają sienie przejazdowe z bramami.


Przemierzając Puszczę Jodłową, odkryjesz jej skrywane tajemnice, a może nawet ścieżki, którymi podążał Stefan Żeromski.

Dołącz do nas!

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza do dołączenia do Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich osoby prawne w charakterze Członka Wspierającego, które chcą aktywnie włączyć się w działalność Centralnej Doliny Wodorowej oraz wspierać działania i projekty w sposób finansowy i merytoryczny.