Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy (IEN-PIB) jest jednym z największych instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Jest nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym podległym Ministerstwu Klimatu i Środowiska.
IEN-PIB jest aktywny w wielu obszarach na rzecz transformacji energetycznej, przy czym przykłada szczególną uwagę do bezpieczeństwa energetycznego. Przykładem tych działań jest czynny udział w tworzeniu Polskiej Strategii Wodorowej oraz Polskiego PorozumIENia Wodorowego oraz bycie członkiem większości utworzonych dolin wodorowych. IEN-PIB posiada także centra kompetencyjne, w tym Centrum Technologii Wodorowych, które jest największym z nich i odpowiada za rozwój elektrolizerów i ogniw paliwowych. Centrum zrzesza 56 ekspertów w zakresie technologii wodorowych oraz powiązanych systemów i procesów.
Na dzień 31.12.2023 r., do kluczowych sukcesów IEN-PIB zaliczamy budowę modułowej instalacji rSOC (ang. reversible Solid Oxide Cell) zintegrowanej z istniejącą na terenie EC Elbląg instalacją pary upustowej w ramach projektu HYDROGIN prowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (Grupa Orlen) oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Jest to pierwsza na świecie tego typu instalacja dwukierunkowa produkcji wodoru skojarzona z elektrociepłownią, której wiodącym wykonawcą jest Zakład CPE IEN-PIB. Kolejnym osiągnięciem jest budowa i oddanie do użytku przez IEN-PIB 30 kW elektrolizera SOE w ramach projektu VETNI prowadzonego przez PKN ORLEN. Elektrolizer jest zlokalizowany na terenie rafinerii Jasło.
IEN-PIB jest jednym z największych instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Jest nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym podległym Ministerstwu Klimatu i Środowiska.
IEN-PIB jest aktywny w wielu obszarach na rzecz transformacji energetycznej, przy czym przykłada szczególną uwagę do bezpieczeństwa energetycznego. Przykładem tych działań jest czynny udział w tworzeniu Polskiej Strategii Wodorowej oraz Polskiego Porozumienia Wodorowego oraz bycie członkiem większości utworzonych dolin wodorowych. IEn-PIB posiada także centra kompetencyjne, w tym Centrum Technologii Wodorowych, które jest największym z nich i odpowiada za rozwój elektrolizerów i ogniw paliwowych. Centrum zrzesza 56 ekspertów w zakresie technologii wodorowych oraz powiązanych systemów i procesów.
Na dzień 31.12.2023 r., do kluczowych sukcesów IEN-PIB zaliczamy budowę modułowej instalacji rSOC (ang. reversible Solid Oxide Cell) zintegrowanej z istniejącą na terenie EC Elbląg instalacją pary upustowej w ramach projektu HYDROGIN prowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (Grupa Orlen) oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Jest to pierwsza na świecie tego typu instalacja dwukierunkowa produkcji wodoru skojarzona z elektrociepłownią, której wiodącym wykonawcą jest Zakład CPE IEn-PIB. Kolejnym osiągnięciem jest budowa i oddanie do użytku przez IEn-PIB 30 kW elektrolizera SOE w ramach projektu VETNI prowadzonego przez PKN ORLEN. Elektrolizer jest zlokalizowany na terenie rafinerii Jasło.
Zarząd Stowarzyszenia zaprasza do dołączenia do Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich osoby prawne w charakterze Członka Wspierającego, które chcą aktywnie włączyć się w działalność Centralnej Doliny Wodorowej oraz wspierać działania i projekty w sposób finansowy i merytoryczny.