Gmina Górno położona jest u podnóża Gór Świętokrzyskich, sąsiaduje z miastem Kielce. Oferuje sporo atrakcji turystycznych, rekreacyjnych i wypoczynkowych. Gmina Górno posiada wysokie walory przyrodniczo – krajobrazowe i czyste środowisko.


Bardzo mocno skupiamy się na działaniach dotyczących ekologii i środowiska. Jesteśmy najlepsi w województwie we wdrażaniu programu „Czyste powietrze”. Ze środków z programu „Polski Ład”-8 mln zł zakupimy 28 pojazdów zero i niskoemisyjnych.


Ważną gałęzią gospodarki w gminie Górno jest turystyka. Cieszący się dużym zainteresowaniem w gminie Górno jest zalew w Cedzynie, który powstał przez spiętrzenie wody na rzece Lubrzance. To jeden z najpopularniejszych zbiorników wodnych, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców gminy Górno i Kielc. Zalew w Cedzynie, leżący w połowie na terenie gminy Górno, przyciąga rzeszę turystów (ok 100 000 w sezonie po naszej stronie).


Nasza część w ostatnich latach przeszła ogromną metamorfozę, dzięki inwestycjom przeprowadzonym przy wsparciu UE (3,5 mln zł). Zagospodarowaliśmy teren, zadbaliśmy o czystość wody i plaży, a przede wszystkim o bezpieczeństwo kąpiących się ludzi. Utworzyliśmy 3 strzeżone miejsca do pływania oraz zorganizowaliśmy 5 obszarów parkingowych. Obszar cedzyńskiego zalewu przybrał na atrakcyjności za sprawą wybudowanych wokół chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia oraz infrastruktury turystycznej. Stworzone zostały atrakcyjne warunki dla wypoczywających: lokalne gastronomiczne, punkty z atrakcjami dla dzieci oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych. W pobliżu zbiornika jest też zlokalizowana dobra baza noclegowa (m.in. hotele, gospodarstwa agroturystyczne).

Dołącz do nas!

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza do dołączenia do Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich osoby prawne w charakterze Członka Wspierającego, które chcą aktywnie włączyć się w działalność Centralnej Doliny Wodorowej oraz wspierać działania i projekty w sposób finansowy i merytoryczny.