25 listopada 2021 r. na należącej do Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA (dawniej: Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych) Kopalni Jaźwica w Gminie Chęciny podpisano Deklarację o powołaniu Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. W uroczystym podpisaniu deklaracji wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, w tym Członek Rady Doradców Politycznych Premiera poseł Krzysztof Lipiec, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza Bartłomiej Orzeł oraz Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także przedstawiciele władz samorządowych, w tym Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski i przedstawiciele Miasta Kielce oraz Gmin: Chęciny, Miedziana Góra, Łagów, Daleszyce i Morawica.
W lipcu 2022 r. na drogę wodorowego rozwoju wkroczyło 20 nowych podmiotów, w tym samorządy oraz firmy z całej Polski. Nazwę Klastra zmieniono ze Świętokrzyskiego na Centralny.
– Wierzę, że rozwój innowacji i nowoczesnych technologii związanych z inwestycjami w zielony wodór będzie silnym impulsem rozwoju gospodarczego dla całego województwa w nadchodzących latach – powiedział podczas inauguracji Klastra poseł Krzysztof Lipiec. Deklarację o powołaniu Klastra podpisał również Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu pan Cezariusz Lesisz oraz przedstawiciele wiodących polskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, w tym Columbus Energy, SBB Energy, AIUT, Bisek Asfalt i Inwex, a także przedstawiciele świata nauki, w tym głównych instytucji naukowych w Województwie Świętokrzyskim: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, a także przedstawiciele Instytutu Energetyki i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
– Cieszymy się, że spółka z Grupy ARP, jedynie pięć lat temu uratowana od likwidacji dzięki zaangażowaniu Agencji, obecnie staje się liderem życia gospodarczego i innowacyjności w regionie – powiedział Prezes Cezariusz Lesisz. Celem Klastra jest stworzenie otwartego forum współpracy, do udziału, w którym zaproszone są wszystkie podmioty chętne do działania na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50.000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400.000 ton rocznie.
– Jako Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza z wielkim zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę i będę jej udzielał wszelkiego możliwego wsparcia – powiedział podczas inauguracji pan Bartłomiej Orzeł.
Klaster został nazwany imieniem Braci Łaszczyńskich w celu docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy na ziemi świętokrzyskiej. Na początku XX wieku prowadzili oni eksploatację rud miedzi w Miedziance k. Chęcin. W roku 1902 jako jedni z pierwszych na świecie wyprodukowali miedź i cynk w procesie elektrolizy.
– Cieszymy się, że tradycje innowacyjności i nowoczesnego przemysłu w Gminie Chęciny znajdują obecnie tak śmiałą kontynuację w ramach zielonej transformacji – powiedział Burmistrz Gminy Chęciny pan Robert Jaworski. Do uczestników uroczystości swój list skierowali potomkowie Braci Łaszczyńskich: „Jest nam niezmiernie miło, że nasi Dziadkowie Stanisław oraz Bolesław, stają się patronami tej na wskroś nowoczesnej inwestycji technologicznej. Potrzeba dużo sił, ogromnego zaangażowania i przychylności tych, którzy będą finansować te działania, aby osiągnąć sukces. Jak obserwujemy, współdziałanie Waszych inicjatyw gospodarczych z władzami samorządowymi rejonu Świętokrzyskiego, mogą być świetnym punktem startowym.” – napisali w liście pan Michał Łaszczyński i Anna Kulińska z domu Łaszczyńska.
Stań na czele zrównoważonego rozwoju i wspieraj przemysł przyszłości. Dołącz do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich i przyczyniaj się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w produkcji zielonego wodoru.
Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich to inicjatywa stworzona przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową INDUSTRIA, mająca na celu rozwój technologii związanych z produkcją zielonego wodoru oraz zeroemisyjnych źródeł energii w regionie świętokrzyskim. Klaster współpracuje z lokalnymi samorządami, przedsiębiorstwami i instytucjami naukowymi, aby przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce.
Do 2030 roku, Centralny Klaster Wodorowy zamierza osiągnąć produkcję 4 TWh energii rocznie oraz 50.000 ton zielonego wodoru rocznie. Te ambitne cele mają na celu znaczące zmniejszenie emisji CO2 w regionie, poprzez rozwój i implementację technologii zeroemisyjnych.
Centralny Klaster Wodorowy został założony przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową INDUSTRIA. Klaster nosi imię Braci Łaszczyńskich, Stanisława i Bolesława, którzy byli pionierami w zakresie elektrolizy i produkcji metali w regionie świętokrzyskim na początku XX wieku. Ich dziedzictwo inspiruje obecne działania na rzecz innowacji i rozwoju technologii wodorowych.